DOTAZY
Několik odpovědí na nejčastější dotazy zájemců o camping safari
“Během safari se táboří ve volné přírodě. Je to bezpečné ? Je bezpečné pozorovat zblízka divokou zvěř ?”
Je to dobrodružství, které je bezpečné při dodržení určitých zásad. Všichni naši průvodci jsou rodilí jihoafričané, zralí a zodpovědní profesionálové a s tábořením ve volné přírodě i pozorováním zvěře mají dostatečnou zkušenost na to, aby zajistili Vaši bezpečnost. Je důležité průvodci důvěřovat a jeho pokynům či doporučením věnovat pozornost. Zásadní pravidla bezpečného chování během camping safari jsou obsažena i v “Praktickém průvodci camping safari”, kterého obdrží každý účastník před odjezdem.
“Jaká další nebezpečí na mne v Africe mohou číhat ?”
V jihoafrických zemích může být nebezpečná především procházka centrem velkého města / typu Johannesburg/ či pěší výlet bez průvodce do buše národního parku. Toto jsou aktivity, které Vám nedoporučujeme, nejsou součástí našich programů a ani Váš průvodce Vás k nim nebude nabádat. Při pohybu ve všech městech je třeba věnovat pozornost osobním dokladům a zavazadlům, během safari pak naslouchat radám průvodce. Dodržování pravidel bezpečného chování uvedených v “Praktickém průvodci camping safari” a pokynů průvodce jsou dostatečným opatřením pro Váš bezpečný pobyt v Africe.
“Nikdy jsem ještě netábořil, bude pro mne vhodné začít právě v Africe? Zvládnu to ? Budu mít dostatečnou výbavu?”
Camping v Africe je ne náhodou oblíbeným způsobem cestování i pro samotné bílé afričany, obyvatele měst, kteří často takto tráví víkedy či dovolenou. To nejlákavější na Africe je její příroda a při táboření v buši, poušti i v campech Vás čekají zážitky, které v žádném hotelu nenajdete. Profesionální a praxí osvědčené vybavení pro pobyt v přírodě /prostorné dvoulůžkové stany, pryžové matrace, židle, stolky, vybavení safari kuchyně/ je vybráno a používáno k zajištění pohodlí účastníků camping safari. Různorodá mezinárodní stava bývá účastníky velmi dobře hodnocena. Ačkoli camping safari předpokládá časté stavění stanů, účast na balení vozidla, přípravě jídel či mytí nádobí, nejsou tyto činnosti fyzicky ani technicky náročné a účastníci si většinou snadno na tento jednoduchý rytmus zvykají. Přizpůsobivost, ochota spolupracovat a přátelský přístup k ostatním účastníkům jsou však podmínkou plného a příjemného prožití výpravy. Kromě vlastního spacího pytle /je nutný z hygienických důvodů/ není nutné si opatřovat žádnou speciální tábornickou výbavu. Seznam konkrétního doporučeného vybavení /oblečení, obsah minilékárničky, baterka atd./ je obsažen v “Praktickém průvodci camping safari”. Na safari často platí, že čím méně předmětů s sebou vozíte, tím pohodlněji se Vám cestuje.
“Více jak 14 dní mám strávit se skupinkou lidí, které neznám. Co to bývá za lidi?”
Jedna z častých výpovědí, které dostáváme od účastníků safari po návratu je: “Nikdy bych si nemyslel, že polovinu legrace a zážitků ze safari budou mít na svědomí mí noví přátelé z výpravy.” To hovoří za vše. Výpravy mají omezený počet členů, což umožňuje průvodci přátelský a neformální přístup. Účastníci camping safari Drifters pochází z celého světa, nejvíce členů výprav je z USA, Austrálie, Skandinávie, Německa/absolutně nejúspěšnějším zástupcem Drifters je Lufthansa/ a Holandska. Jsou to lidé většinou ve věku 20 - 50 let, jednotlivci, páry i přátelé, lidé různých povolání i postavení. Na safari je přivedla touha po dobrodružství a nových zážitcích a nezřídka i potřeba odpočinout si od shonu v “přecivilizovaném” světě . Snad proto bývají lidé, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou tímto způsobem kamarádští, přístupní, tolerantní a uvolnění. Neobávejte se proto, že si zde nenajdete přátele - již první dny “na společné lodi” vás pravděpodobně dokonale stmelí.
“Jak je to hygienou na camping safari ?”
Během ubytování v penzionech, bungalovech či lodžích jsou samozřejmě k dispozici sociální zařízení v běžném evropském standartu. Při táboření ve vybavených campech jsou většinou tato zařízení na lepší úrovni než v campech evropských. Kromě obvyklých oddělených umýváren a toalet, je tu často koutek na mytí nádobí, koutek na praní atd. V těchto campech bývá většinou i obchod /potraviny, nápoje, hygienické potřeby/ a někdy bazén. Během táboření ve volné přírodě je k dispozici voda, kterou veze auto v 300 litrových zásobnících a u vhodných zdrojů ji doplňuje. Její spotřebu je někdy nutné omezit, a tudíž stačí na základní hygienické úkony: je možné si mýt ruce, obličej, osvěžit se, umýt nádobí. V těchto dnech většinou není možné se osprchovat. Během výprav se střídá táboření v campech s tábořením ve volné přírodě tak, aby bylo možné se čas od času dokonale zcivilizovat.